עורך דין תמ"א 38/2 – פינוי בינוי

תכנית תמ"א 38/2 פינוי בינוי – היא דרך נפלאה להתחדשות עירונית ולשיפור פני ערים. בתהליך זה, יזמים או קבלנים קונים את זכויותיהם של בעלי הדירות על מנת להרוס מבנים ישנים ולבנות בנייני מגורים חדשים עם מספר רב יותר של דירות. בתהליך זה, דיירי הבניין מקבלים מגורים זמניים ובסוף התהליך מקבלים בית חדש ומספר זכויות על פי הכללים שנקבעים באיחוד והחלוקה. ממשלת ישראל אישרה בהחלטתה את תכנית תמ"א 38/2 בפברואר שנת 2010. תכנית זו מכונה בפי רבים "תכנית עוקפת פינוי-בינוי", מכיוון שקיים דמיון בין תמ"א 38 לבין תכנית זו.

שלבי תכנית תמ"א 38/2 פינוי בינויעורך דין תמא 38/2 - פינוי בינוי

השלבים הראשוניים הם קריטיים ומורכבים, מכיוון שהם כוללים את תכנון הפרויקט וניהול משא ומתן ראשוני בין היזם לבין הדיירים, וישנם לא מעט מקרים של "דיירים סרבנים". לכן ישנה חשיבות רבה לייצוג משפטי מקצועי לצורך התנהלות חוקית ונכונה.

השלב הבא הוא חתימה על הסכם בין היזם לדיירים. בהסכם זה מפורטים חובותיו של היזם והתשלומים עבור הדירה החדשה. למעשה, במסגרת ההסכם היזם מקבל מהדיירים את הרשות להרוס את המבנה הישן ולהשתמש בשטח לשם בנייה חדשה.

במסגרת ההסכם מתקבלות החלטות חשובות וביניהן מתן דיור חליפי לדיירים כל עוד הפרויקט בבנייה, זכויות הדיירים לגבי שטח הדירה, החנייה ועוד. יוצא כי שני הצדדים יוצאים נשכרים – הדיירים ירוויחו דירה חדשה וגדולה יותר והיזם יכסה את הוצאותיו ויניב רווח מהדירות הנוספות שיבנה בפרויקט.

קשיים בהליך פינוי בינוי

הליך פינוי בינוי יכול להיות קשה ומסובך, הרי הוא כרוך בהסדרת היבטים רבים בהתקשרות בין הדיירים (דוגמת דיירים סרבנים), בין היזם, היבטים מסחריים, היבטי חקיקה, תכנון ובניה, שמאות, מיסוי, שעבודים ובטחונות. קשיים אלה קיימים, וזאת למרות הרווח הכלכלי לשני הצדדים.

שלבי תכנית תמ"א 38/2 הם מורכבים ודורשים התערבות מצד גופים רשמיים שונים ותהליכי בירוקרטיה מורכבים. משרדו של עו"ד עמית ארבל מציע ניסיון עשיר בייצוג בעסקאות תמ"א 38/2 פינוי בינוי החל משלב התכנון, העמדת כל הבטוחות הנדרשות לדיירים ועד לרישום הדירות בלשכת רישום המקרקעין. המשרד מציע ליווי אישי לאורך כל הדרך כולל ניהול משא ומתן, עריכת הסכם, טיפול בערבויות, הסדרת השעבודים, בדיקות, ועוד.

תהליך תמ"א 38 הינו מורכב, משרדנו עמית ארבל ושות' ידאג לכם לליווי אישי ומקצועי לאורך כל התהליך החל מניהול משא ומתן עם הייזם, כתיבת חוזה מוסכם בין הצדדים, תכנון הבנייה ועד סיום הפרוייקט ורישום בטאבו.