עורך דין מס שבח

מס שבח מקרקעין הוא מס המוטל על הרווחים בעת מכירת דירה. מס שבח כשמו כן הוא – תפקידו לבחון את השבח (הרווח) שנוצר למוכר הדירה בעת מכירתה, כלומר, את התמורה ביחס לשווי השוק אל מול המחיר שאותו הוא שילם בעת רכישת הנכס. למעשה, ההשבחה אשר נוצרה במהלך תקופת ההחזקה בנכס בניכוי פחת. בשל חובת תשלום זה, חשוב להיעזר בעורך דין מקרקעין שיוכל לסייע לכם בחישוב מס שבח ויבחן דרכים מסוימות (על פי תקנות החוק) להפחית את תשלום מס השבח או לקבל פטור.

עורך דין מס שבח

כיצד מחשבים מס שבח על דירה?

קביעת שומת מס שבח הינה מורכבת, מכיוון שגובה המס מחושב על פי שיעורי מס משתנים אשר מושפעים מהפרמטרים הבאים: מועד רכישת הדירה, ניכויים מסוימים, שיעורי מס היסטוריים, חישוב מס לינארי "רגיל" הכולל חלוקה ל-3 תקופות, חישוב לינארי חדש לגבי דירת מגורים ועוד פרמטרים שונים. על כן, חישוב מס השבח הוא ללא ספק מורכב ודורש מומחיות. כיום, לאור התקדמות עולם הדיגיטל, ניתן למצוא מחשבונים שונים המיועדים לחישוב מס שבח, אך כמובן שתמיד עדיף להיעזר בעורך דין מקרקעין שיסייע לכם לחשב בצורה נכונה את תשלום המס.

זכאות לפטור ממס שבח

ישנם מסועפת של פטורים ודחיות מס שונים, כך שבעמידה בתנאים מסוימים תוכלו ליהנות מפטור מתשלום מס שבח.

דוגמאות לפטור ממס שבח :

אדם אשר מכר דירה לפני למעלה מ-4 שנים זכאי לפטור, ובלבד שהדירה הנמכרת היא דירתו היחידה.

דירת מגורים מזכה – תנאי מקדים לקבלת פטור ממס שבח הוא מכירת דירת מגורים מזכה.

פטור ממס שבח במכירת דירה יחידה – בתנאי שלא נרכשה דירה נוספת ב– 4 השנים האחרונות.

מכירת דירה מירושה – ישנם תנאים מסוימים לקבלת הפטור בירושה והם: המוכר הוא בן זוג, צאצא (כולל נכד) או בן זוג של המוריש. תנאי נוסף- על המוריש להיות בעלים של לא יותר מדירה אחת.

רשימת הפטורים ארוכה במיוחד ומותנית בעמידה בתנאים מסוימים בכל סעיף. לכן חשוב להיעזר בעורך דין מקרקעין שיסייע לכם לעבור את התהליך ולהגיש בצורה נכונה את בקשת הפטור.

משרדו של עו"ד עמית ארבל מתמחה בליווי רוכשי דירות ומשקיעים בתחום הנדל"ן. אנו נלווה אתכם לאורך כל תהליך רכישת הדירה או מכירתה כולל חישוב מס שבח ומס רכישת דירה בצורה מקצועית תוך שמירה על האינטרסים שלכם לאורך כל הדרך.